Siyami Ersek Hastanesi’nde katater yolu aort kalp kapak değişimi 10. kez yapıldı

sds

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık bir sene önce başlanan TAVI işlemi daha önce 8 hastaya başarılı bir şekilde uygulanmıştı. Bu kez yine ileri yaşta açık kalp ameliyatını kaldıramayacak seviyede olan iki hastaya aynı günde hastanemiz kardiyoloji eğitim görevlisi ve Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Mehmet EREN ve ekibi tarafından katater yolu ile aort kapak yerleştirme (TAVI) işlemi başarılı bir şekilde uygulandı.

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yaygın olarak uygulanmaya başlanan TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) denilen yöntem , hastanın açık kalp ameliyatına ihtiyaç duymadan, anjiografi salonunda katater yöntemi ile dejenere olmuş aort kapağının yerine, bir kılıf içerisine yerleştirilmiş biyolojik yapıdaki kapağın takılması işlemidir. İşlem hasta özelliklerine göre iki farklı giriş yolu kullanılarak yapılmaktadır. İlkinde kasık bölgesinden kalbe giden damar boyutları ve özellikleri uygun ise kasık damarı yolu ile kapak kalbe ulaştırılmakta ve kapak yerine yerleştirilmektedir. İkinci yolda ise damarları , kılıf üzerine yerleştirilmiş kapağın geçmesine izin vermeyecek kadar hasta olan grupta ,göğüs sol kısmına 4-5 cm lik bir kesi ile kalbin tepe noktasına ulaşılmakta ve buradan yapılan girişimle kapak kalbe yerleştirilmektedir. İşlemde genellikle lokal anestezi kullanılmakta gerek duyulursa genel anestezide uygulanabilmektedir.
Günümüzde işlem için , kalp ekibi tarafından ortak karar verilmesi gerekiyor. Şuan açık kalp ameliyatı olamayacak olan yüksek riskli hasta grubunda tercih edilmekte olan TAVI özellikle çok yaşlı, karaciğer hastalığı , böbrek fonksiyon bozukluğu ve akciğer hastalığı olan hastalar ile önceden açık kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalarda tercih sebebi olmaktadır.

This post is also available in us.