Aort kapağı ameliyatsız değiştirildi

AORTkapaameliyatsizsabah

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, ameliyatsız kasık damarı yoluyla göğüs kafesini açmaksızın aort kapağı değişim işlemini başarıyla gerçekleştirdiler.
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesinde nefes darlığı yaşayan hastanın ameliyatsız kasık damarı yoluyla göğüs kafesini açmaksızın aort kapağı değişim işlemini başarıyla gerçekleştirdiler.

Nefes darlığı problemi yaşayan 83 yaşındaki erkek hastaya ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı doktorları; Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, Prof. Dr. Alper Onbaşılı, Prof. Dr. Tarkan Tekten, Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü, Asistan Evrin Dağtekin, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı doktorları; Prof. Dr. Mehmet Boğa, Asistan Melek Yılmaz Erdik ve Anestezi Anabilim Dalı doktoru Prof. Dr. Nil Kağan’dan oluşan ekip, kasık damarı yoluyla göğüs kafesini açmaksızın aort kapağı değişim işlemini uyguladılar.

Bu işlemin daha çok aort darlığı ya da aort yetmezliği olan, açık cerrahi açısından yüksek risk taşıyan hastalara uygulandığını belirten Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan; “Bu hastalar açık cerrahiye gittikleri takdirde, yüzde 20-30 civarında başlarına ciddi bir olay gelme riski taşıdıkları için kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi ekibi tarafından alınan ortak bir kararla bu işlem uygulanmak isteniyor” şeklinde konuştu.

İşlemin; hastaya kısa süreli bir genel anestezi uygulanması sonrasında göğüs kafesini açmaksızın, kasık damarı yoluyla balon yardımı ile sığır kalp zarından oluşturulan bir biyoprotezin mevcut kapağın yerine yüklenmesiyle gerçekleştiği belirtildi. Bu şekilde tedavinin avantajının; hastanın açık cerrahiye maruz kalmadığı için kısa sürede toporlanma şansına sahip olması olarak belirten doktorlar, bu yöntemin Dünya’da son 2 yıldır uygulanan yeni bir yöntem olduğunu ifade ettiler. Ege Bölgesi’nde İzmir’den sonra ilk defa ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanan işlemin kardiyoloji, kalp damar cerrahisi ve anestezi ekibinden oluşan zor, komplike ve kolektif bir işlem olduğunu belirten ekip, hastanın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu açıkladı.

This post is also available in us.